TRI-CLUB Jablonec | O klubu

Historie Triclubu

Tri-club Jablonec byl založen v roce 1997. Klub byl od začátku určen pro aktivní triatlonisty, ale do stanov klubu již byla zanešena i organizační činnost. Od aktivního závodění postupně klub přešel k organizování sportovních akcí.

První významnou akcí bylo uspořádání triatlonového závodu pro vozíčkáře. Akce se konala v okolí jablonecké přehrady a byla mezi vozíčkáři velice populární. Tento závod postupně přešel v plnohodnotný triatlonový podnik. Pod názvem Jablonecký sprint triatlon byla v Jablonci obnovena tradice triatlonů, která pod názvem „ Bižumuž“ vznikla v osmdesátých letech minulého století. Jablonecký sprintriatlon se zařadil mezi stálice triatlonového poháru a v roce 2008 přivítal i Mistrovství České republiky. Mezi vítězi závodu se zařadili René Milichovský, Martin Krňávek, Přemysl Švarc, Jan Francke nebo Radka Vodičková.

Triatlon se pak na pár let odmlčel, ale plnohodnotně ho nahradil další závod. Klub se pustil do organizování zimního triatlonu. Tato odnož v podobě běh, horské kolo a běh na lyžích v Jablonci zakotvila a Tri-club se zařadil ke stálým pořadatelům Českého poháru v zimním triatlonu. Po deseti letech bylo organizování této akce ukončeno.

Aby toho nebylo málo začal klub ještě spoluorganizovat další závody. S oddílem plavání se dodnes podílí na organizování závodu v aquatlonu a plavání přes jabloneckou přehradu. K těmto akcím se ještě přidal lékařský triatlon, který se konal v září a populární triatlon Mácháčský pohodář bratří Franckeových.

Pravděpodobně nejvetší akce vznikla ne přelomu století, kdy se klub pustil do organizování „Běhu do pohody“. Běh, který kopíruje obvod jablonecké přehrady se zařadil mezi seriály běhů serie Mizuno Running Cup a v roce 2014 přivedl na start bezmála 800 sportovních nadšenců všeho věku.

Dále jsme organizovali několik ročníků MTB závodu MTB XCM Břízky v lyžařském běžeckém areálu Kolečko.

V roce 2019 jsme pořádali společně s Českou triatlonovou asociací triatlonový závod v rámci Letní olympiády dětí a mládeže, která prověřila naše organizátorské schopnosti. Naše zkušenosti se přetavili v úspěšné 2 dny triatlonových závodů za opravdu letního parného počasí. Také jsme v tomto roce začali s podporou IRON PEOPLE organizovat sobotní vytrvaleckou výzvu Jablonecký OCELÁK pro ty, kteří si chtějí vyzkoušet dlouhý triatlon, známý pod pojmen "Iron Man". Akce vznikla pro kamarády a jedná se o společné sportovní zážitky. Do programu jsme kromě dlouhého triatlonu zařadily i aktivní charitativní odpoledne na jablonecké přehradě s názvem Jablonecký charitativní duatlon. S organizací nám pomáhí také sdružení Skládačky 2015.

Všechny akce by se neobešly bez velké podpory sponzorů, Města Jablonec nad Nisou a hlavně skvělých pořadatelů, kteří již mnoho let dělají závody na profesionální úrovni. Doufáme, že na naši činnost postupně naváže dorůstající a dospívající mládež.